3M 9086 Translucent Double Sided Paper Tape, 50mm x 50m
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
9086 50MMX50M
Brand:
3M
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 5034761
Product description 3M 9086 Translucent Double Sided Paper Tape, 50mm x 50m
Manufacturer / Brand 3M
Manufacturer part number 9086 50MMX50M
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 5034761
Manufacturer / Brand 3M
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: FR
Product Details
3M™ High Performance Double Coated Tape 9086
Introducing the 3M™ 9086, this is a thick double-sided tape featuring a specially formulated acrylic adhesive delivering a very high initial tack strength to a wide range of surfaces and materials. This tape has the ability to bond to smooth, rough and textured surfaces, with it being easy to tear and handle for application. It's constructed with a 3.5 mm adhesive either side of a 0.5 mm tissue carrier that's is highly conformable.
Specifications
Attribute Value
Brand 3M
Maximum Operating Temperature +85 °C
Adhesive Material Modified Acrylic
Thickness 0.19 mm
Colour Translucent
Model Number 9086
Backing Material Paper
Width 50 mm
Tape Type Paper Tape
Minimum Operating Temperature -30 °C
Adhesion Strength 16 N/cm
Length 50 m
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"3M 9086 Translucent Double Sided Paper Tape, 50mm x 50m" added to the basket