3M 9086 Translucent Double Sided Paper Tape, 25mm x 50m
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- 9086 25MMX50M
- Brand:
- 3M
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 5034755 |
| Product description | 3M 9086 Translucent Double Sided Paper Tape, 25mm x 50m |
| Manufacturer / Brand | 3M |
| Manufacturer part number | 9086 25MMX50M |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 5034755 |
| Manufacturer / Brand | 3M |
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
| Date | May 14, 2026 |
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: FR
Product Details
3M™ High Performance Double Coated Tape 9086
Introducing the 3M™ 9086, this is a thick double-sided tape featuring a specially formulated acrylic adhesive delivering a very high initial tack strength to a wide range of surfaces and materials. This tape has the ability to bond to smooth, rough and textured surfaces, with it being easy to tear and handle for application. It's constructed with a 3.5 mm adhesive either side of a 0.5 mm tissue carrier that's is highly conformable.
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | 3M |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Thickness | 0.19 mm |
| Colour | Translucent |
| Model Number | 9086 |
| Backing Material | Paper |
| Width | 25 mm |
| Tape Type | Paper Tape |
| Minimum Operating Temperature | -30 °C |