TE Connectivity, 12V dc Coil Non-Latching Relay SPDT, 12A Switching Current PCB Mount Single Pole, RP412012
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
RP412012
Brand:
TE Connectivity
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 2563430
Product description TE Connectivity, 12V dc Coil Non-Latching Relay SPDT, 12A Switching Current PCB Mount Single Pole, RP412012
Manufacturer / Brand TE Connectivity
Manufacturer part number RP412012
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 2563430
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: CZ
Product Details
TE Connectivity RPII Series PCB Power Relay
RPII series PCB power relays with 500mW coil power available with SPST, SPDT and DPDT contact configurations. Part numbers RP3-XXXX and RP4-XXXX are flux proof. Part numbers RP7-XXXX and RP8-XXXX are wash tight.
APPROVALS : UL, CSA, VDE
Coil power: 500 mW
Operating temperature range: -40 to +70°C
Switching voltage: 250Vac
Creepage and clearance: 8mm
Applications: Power supply, domestic equipment, heating control, etc
L376133-01
Specifications
Attribute Value
Brand TE Connectivity
Coil Voltage 12 V dc
Coil Power 500 mW
Coil Resistance 270 Ω
Isolation Coil To Contact 4 kV rms
Contact Configuration SPDT
Mounting Type PCB Mount
Switching Current 12 A
Terminal Type Through Hole
Number of Poles 1
Maximum Switching Voltage AC 400 V ac
Height 25.5 mm
Length 29 mm
Maximum Switching Power AC 3 kVA
Series RPII
Depth 12.6 mm
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"TE Connectivity, 12V dc Coil Non-Latching Relay SPDT, 12A Switching Current PCB Mount Single Pole, RP412012" added to the basket