ROHM 4.7kΩ, 0805 (2012M) Thick Film SMD Resistor ±1% 0.125W – MCR10EZPF4701
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- MCR10EZPF4701
- Brand:
- ROHM
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 9013698 |
| Product description | ROHM 4.7kΩ, 0805 (2012M) Thick Film SMD Resistor ±1% 0.125W - MCR10EZPF4701 |
| Manufacturer / Brand | ROHM |
| Manufacturer part number | MCR10EZPF4701 |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 9013698 |
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
| Date | May 14, 2026 |
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Product Details
0805 Format Resistor, ROHM MCR Series
Specifications
| Attribute | Value |
| Resistance | 4.7 kΩ |
| Brand | ROHM |
| Temperature Coefficient | ±100 ppm/°C |
| Package/Case | 0805 (2012M) |
| Series | MCR |
| Technology | Thick Film |
| Maximum Operating Temperature | +155 °C |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C |
| Tolerance | ±1 % |
| Power Rating | 0.125 W |