TE Connectivity, 24V dc Coil Non-Latching Relay DPDT, 3A Switching Current PCB Mount, 2 Pole, V23105A5305A201
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
V23105A5305A201
Brand:
TE Connectivity
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 2825946
Product description TE Connectivity, 24V dc Coil Non-Latching Relay DPDT, 3A Switching Current PCB Mount, 2 Pole, V23105A5305A201
Manufacturer / Brand TE Connectivity
Manufacturer part number V23105A5305A201
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 2825946
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: CZ
Product Details
Subminiature Relay D2n Series
APPROVALS : UL, CSA
DPCO 3A relay
Fully sealed
Contact material AgNi
Minimum contact load ≥10mV
Max. switching voltage 250Vdc; 230Vac
Dimensions: H14.95xW10.1xD20.3 mm
LD478717-01
Specifications
Attribute Value
Brand TE Connectivity
Coil Voltage 24 V dc
Coil Resistance 2.88 kΩ
Contact Configuration DPDT
Mounting Type PCB Mount
Switching Current 3 A
Terminal Type Through Hole
Number of Poles 2
Height 11 mm
Length 20.2 mm
Maximum Switching Power AC 125 VA
Series D2n
Maximum Switching Power DC 60 W
Depth 10 mm
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"TE Connectivity, 24V dc Coil Non-Latching Relay DPDT, 3A Switching Current PCB Mount, 2 Pole, V23105A5305A201" added to the basket