Panasonic, 24V dc Coil Non-Latching Relay DPDT PCB Mount, 2 Pole, JW2SN-DC24V
- RS Stock No.:
- Mfr. Prt No.:
- JW2SN-DC24V
- Brand:
- Panasonic
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
| Substance | Concentration |
| Lead | 0.1% |
| Mercury | 0.1% |
| PBB (Polybrominated Biphenyls) | 0.1% |
| PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers) | 0.1% |
| Hexavalent Chromium | 0.1% |
| Cadmium | 0.01% |
| DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate) | 0.1% |
| BBP (Benzyl butyl phthalate) | 0.1% |
| DBP (Dibutyl phthalate) | 0.1% |
| DIBP (Diisobutyl phthalate) | 0.1% |
| RS stock number | 1738400 |
| Product description | Panasonic, 24V dc Coil Non-Latching Relay DPDT PCB Mount, 2 Pole, JW2SN-DC24V |
| Manufacturer / Brand | Panasonic |
| Manufacturer part number | JW2SN-DC24V |
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
| RS stock number | 1738400 |
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
RS COMPONENTS
| Date | May 14, 2026 |
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: TH
Product Details
JW Series Relay
APPROVALS : UL, CSA, VDE, SEMKO, FIMKO, SEV
Monostable power relays with long life and high breakdown voltages
High surge withstanding, 10,000V between contacts and coil
Sealed construction
Dimensions, H20 x W28.6 x D12.8 mm
Specifications
| Attribute | Value |
| Brand | Panasonic |
| Coil Voltage | 24 V dc |
| Coil Resistance | 1.1 kΩ |
| Contact Configuration | DPDT |
| Number of Poles | 2 |
| Mounting Type | PCB Mount |
| Terminal Type | Through Hole |
| Height | 20 mm |
| Length | 28.6 mm |
| Maximum Switching Power AC | 1.25 kVA |
| Maximum Switching Power DC | 150 W |
| Depth | 12.8 mm |