Panasonic, 24V dc Coil Non-Latching Relay SPDT PCB Mount Single Pole, JW1FSN-DC24V
RS Stock No.:
Mfr. Prt No.:
JW1FSN-DC24V
Brand:
Panasonic
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 3998382
Product description Panasonic, 24V dc Coil Non-Latching Relay SPDT PCB Mount Single Pole, JW1FSN-DC24V
Manufacturer / Brand Panasonic
Manufacturer part number JW1FSN-DC24V
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 3998382
Manufacturer / Brand Panasonic
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: TH
Product Details
JW Series Relay
APPROVALS : UL, CSA, VDE, SEMKO, FIMKO, SEV
Monostable power relays with long life and high breakdown voltages
High surge withstanding, 10,000V between contacts and coil
Sealed construction
Dimensions, H20 x W28.6 x D12.8 mm
L1782078-01LF178207-09LD178207-01
Specifications
Attribute Value
Brand Panasonic
Height 20 mm
Length 28.6 mm
Coil Resistance 1.1 kΩ
Maximum Switching Power AC 2.5 kVA
Number of Poles 1
Contact Configuration SPDT
Terminal Type Through Hole
Series JW
Coil Voltage 24 V dc
Mounting Type PCB Mount
Maximum Switching Power DC 300 W
Depth 12.8 mm
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Pack (1 Pack of 5)
Pack(s)Per Pack(IDR)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"Panasonic, 24V dc Coil Non-Latching Relay SPDT PCB Mount Single Pole, JW1FSN-DC24V" added to the basket