HWS1500-24
Brand:
TDK-Lambda
Legislation and Compliance
RoHS Certificate of Compliance
RS Components
RoHS Certificate of Compliance
RS definition of RoHS Compliance:
SubstanceConcentration
Lead0.1%
Mercury0.1%
PBB (Polybrominated Biphenyls)0.1%
PBDE ( Polybrominated Diphenyl Ethers)0.1%
Hexavalent Chromium0.1%
Cadmium0.01%
DEHP (Bis (2-Ethylhexl) phthalate)0.1%
BBP (Benzyl butyl phthalate)0.1%
DBP (Dibutyl phthalate)0.1%
DIBP (Diisobutyl phthalate)0.1%
Compliant Product Details
RS stock number 0177860
Product description TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, 24V dc, 70A, 1.5kW Enclosed
Manufacturer / Brand TDK-Lambda
Manufacturer part number HWS1500-24
RS Components Ltd, Birchington Road, Corby, Northants, NN17 9RS, UK
Statement of Conformity
RS Components
Statement of Conformity
Compliant Product Details
RS stock number 0177860
The foregoing information relates to product sold on, or after, the date shown below.
Date May 14, 2026
RS Components Pte Ltd Robinson Road, P.O. Box 1582, Singapore 903132
Country of Origin: MY
Product Details
Specifications
Attribute Value
Brand TDK-Lambda
Package Type Enclosed
Maximum Temperature +70 °C
Input Voltage 120 → 330 V dc, 85 → 265 V ac
Length 11 in
Power Rating 1.5 kW
Mounting Type Chassis Mount
Width 3.25 in
Depth 5 in
Minimum Temperature -10 °C
Efficiency 88 %
Weight 3.8 kg
Output Voltage 24 V dc
Output Current 70 A
Number of Outputs 1
Checking stock...
IDR
Out of stock
Price Each
Unit(s)Per Unit(IDR)
*price per unit indicative
"TDK-Lambda Embedded Switch Mode Power Supply SMPS, 24V dc, 70A, 1.5kW Enclosed" added to the basket